هدف از جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) تغییر در ظاهر بینی، عملکرد آن و یا هر دو می‌باشد. هنگامی که تصمیم به رینوپلاستی می‌گیرید، پزشک چهره شما، پوست روی بینی و آنچه که شما می‌خواهید تغییر کند را در نظر می‌گیرد. قسمت بالایی بینی، استخوان و قسمت پایینی آن غضروف است. رینوپلاستی می‌تواند استخوان، غضروف، پوست یا هر سه را تغییر دهد. دلایل انجام رینوپلاستی رینوپلاستی می‌تواند اندازه، شکل یا تناسب بینی را تغییر دهد. این جراحی ممکن است برای زیبایی شکل بینی، ترمیم آسیب‌های ناشی از صدمات، تصحیح نقص‌های مادرزادی و یا بهبود برخی مشکلات تنفسی انجام شود. رینوپلاستی به دلایل زیبایی به دو روش جراحی باز یا بسته انجام می‌شود.

  • جراحی باز: در این روش، دسترسی به استخوان بینی از طریق ایجاد برش در داخل سوراخ بینی و کلوملا (بافت باریکی که سوراخ‌های بینی را از هم جدا می‌کند) صورت می‌گیرد.
    Rhinoplasty
  • جراحی بسته: در این روش، دسترسی به استخوان بینی از طریق ایجاد برشی صورت می‌گیرد که در داخل سوراخ بینی پنهان می‌گردد. هنگامی که برش ایجاد می‌شود، پوست این ناحیه از روی استخوان‌ها و غضروف‌های بینی برداشته خواهد شد.
    Rhinoplasty
انواع رینوپلاستی

رینوپلاستی برای کوچک کردن بینی جراح برای دسترسی به استخوان و غضروف، در داخل بینی برشی ایجاد می‌کند که گاهی این برش همراه با یک برش بین سوراخ‌های بینی خواهد بود. این تکنیک جراحی، رینوپلاستی باز نامیده می‌شود. در مرحله بعد، بخشی از غضروف و استخوان برداشته شده و یا ساختار آن تغییر داده می‌شود تا جراح به فُرمی از بینی که مد نظر است، دست یابد. در این جراحی پوست روی بینی، دست نخورده باقی می‌ماند. طی جراحی لازم است که سوراخ‌های بینی نیز کوچکتر شود تا بینی شما تناسب بیشتری داشته باشد. بنابراین ممکن است نیاز به ایجاد برش‌هایی بر روی سوراخ‌های بینی نیز باشد که جای زخم‌های نامحسوسی را در هر طرف بینی ایجاد می‌کند. رینوپلاستی برای بزرگ کردن بینی جراح برشی در داخل بینی و بین سوراخ‌های بینی ایجاد کرده و استخوان و غضروف بینی را اصلاح می‌کند. برای اصلاح شکل بینی و بزرگتر کردن آن ممکن است به غضروف و استخوان اضافی نیاز باشد. بدین منظور جراح از گوش‌ها، دنده‌ها، استخوان پشت آرنج، جمجمه و یا استخوان هیپ، غضروف و استخوان را برمی‌دارد. گاهی از ایمپلنت‌های مصنوعی نظیر Gore-Tex و سیلاستیک نیز استفاده می‌شود. رینوپلاستی برای ترمیم صدمات برای ترمیم بینی شکسته معمولاً ابزار باریکی به داخل هر یک از سوراخ‌های بینی وارد می‌شود تا به آرامی استخوان‌ها را در جای مناسب خود قرار دهد. شکستگی‌های شدید ممکن است نیاز به ایجاد برش‌های کوچکی داشته باشد تا جراح بتواند داخل بینی را مشاهده کرده و اجزای استخوان را به درستی در کنار یکدیگر قرار دهد.

قبل از جراحی
حین جراحی
بعد از جراحی
عوارض جراحی
نتایج جراحی


نظر دهید

10 + هفده =