لب شکری و شکاف کام اشاره به اختلالی مادرزادی دارد که به معنای باز بودن غیر طبیعی لب بالا، سقف دهان و یا هر دو است. از آنجا که تکامل لب و کام جنین در دوران بارداری، جدا از هم و در زمان‌های متفاوتی صورت می‌گیرد، احتمال دارد نوزاد با لب شکری، شکاف کام و یا هر دو اختلال متولد شود. جراحی لب شکری (Cheiloplasty) و شکاف کام (Palatoplasty) یک عمل ترمیمی برای اصلاح نقص فیزیکی لب بالایی است که شکافته شده و در برخی موارد حاد، به حفره‌های بینی متصل است. در هر بیمار، میزان شکافتگی و انشعاب بین دو قسمت جدا شده لب متفاوت است که بسته به شرایط، عمل ترمیمی نیز به همان میزان پیچیده‌تر خواهد بود. بیشتر افراد دارای لب شکری، با انجام چند عمل جراحی پلاستیک تا حد قابل قبولی درمان می‌شوند و می‌توانند مانند افراد عادی به زندگی طبیعی خود ادامه دهند.
جراحی چه زمانی انجام می‌شود؟

جراحی ترمیم لب شکری و در صورت لزوم ترمیم شکاف کام برای افرادی که با نقص مادرزادی اختلال شكاف لب یا کام متولد می‌شوند، انجام می‌گیرد. در این حالت، بافت لب رشد کافی نداشته و قسمتی از دهان باز می‌ماند. در لب شکری ممکن است شکاف لب به یکی از حفره های بینی (Unilateral Cleft Lip) و یا هر دو حفره بینی (Bilateral Cleft Lip) برسد. شکاف کام نیز ممکن است تنها به ناحیه کام نرم و زبان کوچک محدود شود و یا تا ناحیه کام سخت و سقف دهان ادامه یابد. به طور کلی نقص ژنتیکی شامل یکی از موارد زیر است:

  • هم لب و هم کام شکافته هستند. بیش از نیمی از شکاف‌ها در این گروه قرار می‌گیرند. این نوع شکاف در پسر بچه‌ها شایع‌تر است.
  • فقط کام شکاف دارد. یک‌ سوم از شکاف‌ها از این نوع هستند و بیشتر در دختر بچه‌ها مشاهده می‌شود.
  • فقط لب شکاف دارد. حدود یک ‌پنجم از مبتلایان در این دسته قرار می‌گیرند.

هدف از انجام عمل جراحی، بستن شکاف ناخواسته در لب بالایی یا کام است. اگر در این اختلال بخشی از بینی نیز تحت تأثیر قرار گرفته باشد، در حین جراحی ترمیم می‌شود. طی عمل، جراح با ایجاد برش‌های خاص قسمت‌های باز شده را به هم نزدیک کرده و بخیه می‌زند تا لب فرم طبیعی خود را بازیابد.

پیش از جراحی
حین جراحی
بلافاصله پس از جراحی
پس از جراحی


نظر دهید

هفده − 6 =