در جراحی ژنیوپلاستی، شکل و ساختار چانه اصلاح می‌شود که این امر می‌تواند بر روی تناسب و زیبایی چهره تأثیر بسیار زیادی داشته باشد. بیشتر افرادی که تصمیم به انجام ژنیوپلاستی می‌گیرند به دنبال ایجاد هماهنگی و توازن در چهره خود هستند که این حالت ممکن است از طریق بزرگ کردن چانه و برجسته کردن آن انجام گیرد. با این وجود در برخی موارد، ژنیوپلاستی برای کوچک کردن چانه نیز انجام می‌شود. ژنیوپلاستی معمولاً همراه با سایر جراحی‌های زیبایی مانند رینوپلاستی صورت می‌گیرد. در اغلب موارد برای ایجاد چهره‌ای زیباتر، انجام ارتودنسی نیز توصیه می‌شود.

روش جراحی

به طور کلی، دو روش برای انجام ژنیوپلاستی وجود دارد:

  • بزرگ کردن چانه و تجدید ساختار آن با استفاده از پروتز
  • بزرگ کردن چانه و تجدید ساختار آن از طریق جابجایی استخوان چانه: در این جراحی، بخشی از چانه در آرواره پایین برش داده شده و به صورت فیزیکی جلو کشیده می‌شود. سپس با استفاده از پیچ و مهره دوباره به یکدیگر متصل می‌شوند.
Genioplasty1

این جراحی حدود 2-1 ساعت طول می‌کشد و در صورتی که همزمان با سایر جراحی‌های زیبایی انجام شود، مدت بیشتری به طول می‌انجامد. ژنیوپلاستی تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌گیرد. در اغلب موارد، جراحی با ایجاد برشی بر روی قسمت داخلی دهان انجام می‌شود بنابراین زخم‌ها دیده نمی‌شوند. در برخی موارد، یک برش دیگر نیز بر روی قسمت پایینی چانه ایجاد می‌گردد که جای زخم کوچکی باقی می‌گذارد. در بیشتر موارد بیمار می‌تواند بعد از ریکاوری، در همان روز مرخص شود. چانه و گاهی گونه‌ها برای چند روز یا چند هفته بعد از عمل، کبود خواهد بود که به تدریج کبودی از بین می‌رود. بیماران باید تا زمان بهبود جای زخم از غذاهای نرم استفاده کنند. گاهی بیماران برای دو تا سه ماه بعد از جراحی، بی‌حسی را در چانه و لب پایینی خود تجربه می‌کنند.

 


نظر دهید

پنج − 5 =