سرطان نسج نرم یا سارکوما

سرطان نسج نرم یا سارکوما نوعی سرطان است که در بافت‌هایی مانند عضلات، نسج چربی، بافت‌های همبند و عضلات صاف و غیر ارادی دیواره دستگاه گوارش گسترش پیدا می‌کند. چنانچه این سرطان در نسج چربی مشاهده شود به آن لیپوساركوما و اگر در نسج عضلانی باشد به آن لیومیوساركوما می‌گویند. گاهی این نوع سرطان در بافت نرم استخوان در سنین نوجوانی نیز دیده می‌شود که در این صورت به آن استئوساركوما گفته می‌شود. سارکوما می‌تواند در هر بخشی از بدن پیشرفت کند اما بسیاری از این سلول‌های سرطانی در دست‌ها یا پاها گسترش می‌یابند. به طور کلی، سرطان نسج نرم در بافت چربی زیر پوست، عضلات بدن، مخاط و عضلات دستگاه گوارش (از دهان تا مقعد)، نسج همبند پستان، چشم و گاهی مغز مشاهده می‌شود.

جراحی و ترمیم تومورهای نسج نرم

جراحي معمول‌ترين روش درمان ساركوم بافت نرم می‌باشد که هدف آن، برداشتن بافت‌های سرطانی تا حد امکان است. طی عمل، جراح بافت سرطانی و يك لايه از بافت سالم اطراف آن را جدا مي‌كند. به این ترتیب، نسبت به برداشته شدن کل نسج سرطانی اطمینان حاصل می‌شود. مرزِ میان بافت سالم و سرطانی معمولاً حدود چند میلیمتر است که در اصطلاح حاشیه سالم یا حاشیه پاک نامیده می‌شود. درمان قطعی ساركوم بافت نرم اغلب به مرحله سرطان بستگي دارد. تعيين مرحله ساركوم بر اساس اندازه تومور و ميزان انتشار سرطان به عقده‌هاي لنفاوي يا قسمت‌هاي ديگر بدن (متاستاز) صورت مي‌گيرد.

پیش از جراحی

قبل از جراحی، چند آزمایش معمول از شما گرفته می‌شود تا جراح اطمینان پیدا کند که شرایط لازم برای انجام عمل را دارید. این آزمایش‌ها عبارتند از:

  • آزمایش خون به منظور اطلاع از سلامت عمومی و کارکرد مناسب کلیه‌ها
  • رادیولوژی قفسه سینه به منظور اطمینان از سلامت ریه‌ها
  • سی‌تی‌اسکن
  • تست نوار قلب به منظور اطلاع از سلامت قلب و عروق

آموزش‌های پیش از جراحی
حین جراحی
عوارض احتمالی
پس از جراحی

 


نظر دهید

یازده + یازده =